دستگاه فایبر مارکینگ

دستگاه فایبر مارکینگ

دستگاه فایبر یکی از دستگاه‌های قدرتمند و پرکاربرد در حوزه حکاکی و مارکینگ است که توانایی کار بر روی مواد مختلف از جمله پلاستیک را دارد. حکاکی با لیزر یا لیزر مارکینگ از اساس با چاپ به کمک جوهر متفاوت است و آنها بیشتر به عنوان یک روش سنتی شناخته می‌شوند. چاپی که به کمک جوهر انجام می‌گیرد یا در اثر سایش از بین می‌رود یا می‌توان آن را به کمک حلال پاک کرد، اما حکاکی به کمک دستگاه فایبر لیزری می‌تواند یک تصویر با کنتراست بالا با خود ماده اولیه ایجاد کند و طول عمر آن نیز به اندازه حیات قطعه مورد نظر است.

دستگاه فایبر لیزری می‌تواند با چهار شیوه کلی به حکاکی و ایجاد نوشته بر روی سطوح مختلف بپردازد، پرکردن، پر کردن با تغییر رنگ، حکاکی و حکاکی به همراه تغییر رنگ. همچنین دستگاه فایبر توانایی کار بر روی مواد پلاستیکی و منعطف مختلف مانند ABS، پلی اتیلن، پلی پروپیلن و پلی کربنات را دارد و به عنوان حوزه فعالیت آن شناخته می‌شود.

 

برتری دستگاه مارکینگ نسبت به دستگاه چاپ جوهرافشان

دستگاه مارکینگ به کمک برخی از سیستم‌های مبتنی بر اسکنر می‌تواند عملکردی حیرت‌انگیز داشته باشد و قادر به ایجاد حکاکی در زمان بسیار کوتاهی است. اگرچه سرعت دستگاه در کنترل دستی کمی پایین است، اما اگر از سیستم اسکن استفاده کند، می‌تواند با سرعت ۸ متر در ثانیه حکاکی کند و قادر است که بیش از تعداد زیادی حروف الفبا را در چند ثانیه حکاکی کند. با توجه به کیفیت بالای لیزر و همچنین نازک بودن آن در دستگاه فایبر، دقت دستگاه بسیار بالا بوده و می‌تواند نوشته‌های با سطح دقت چند میکرون ایجاد کند. اندازه اشعه لیزر دستگاه ۲۵ میکرون است. بسته‌های نرم‌افزاری همراه با دستگاه باعث می‌شود که نوشتن علائم مختلف به کمک دستگاه فایبر به راحتی انجام گیرد و طیف وسیعی از خصوصیات مورد نظر در این حکاکی ایجاد کند. کنتراست ویژه ایجاد شده توسط دستگاه می‌تواند کیفیت علائم را به طور شگفت‌انگیزی بالا ببرد.

مارکینگ به کمک دستگاه‌های چاپ جوهرافشان با وجود اینکه سابقه بیشتری نسبت به دستگاه مارکینگ دارد و امکان نوشتن انواع تصاویر و حروف را دارد، اما استفاده مداوم از کارتریج جوهر منجر به بالا رفتن هزینه ایجاد نشانه می‌شود. علاوه براین، جوهر استفاده شده در دستگاه‌های جوهر افشان حاوی حلال‌هایی هستند که می‌توانند برای سلامت انسان مضر باشند. در ضمن علامت‌های چاپ شده توسط این دستگاه‌ها به‌مرورزمان پاک می‌شوند و یا در اثر برخورد با مواد مختلف از بین می‌روند.

 

چهار نوع حکاکی مختلفی که توسط دستگاه فایبر انجام می‌گیرد عبارت‌اند از:

پرکردن : در شدت لیزر پایین، برخی از پلیمرها را می‌توان با استفاده از لیزر به مواد پلاستیکی اضافه کرد. این شیوه منجر به تولید یک سطح کف مانند می‌شود که امکان تغییر آن و یا صاف کردن آن وجود دارد. سعی می‌شود که ساختار شیمیایی و فیزیکی ماده اضافه شده به ماده پایه نزدیک باشد.

حکاکی : ساده‌ترین و پرکاربردترین روش استفاده از دستگاه فایبر لیزری است که به منظور ایجاد نوشته یا تصویر بر روی مواد پلاستیکی استفاده می‌شود. در این شیوه شدت لیزر بالاست و قسمتی از ماده پایه را می‌سوزاند. شدت لیزر باید حرارتی بیش از نقطه ذوب ماده پایه ایجاد کند.

حکاکی به همراه تغییر رنگ : در شدت لیزر نسبتاً بالا، سطح موضعی ماده پایه تبخیر می‌شود و قسمتی از آن برداشته می‌شود. در نتیجه فرایند کربن سازی که در محل رخ می‌دهد، بخشی از سطح داخلی تغییر رنگ داده و این تغییر رنگ ثابت است.

تغیر رنگ : این شیوه را نمی‌توان حکاکی نامید زیرا تغییری در سطح ماده پایه رخ نمی‌دهد. در حقیقت در اثر تابش نور لیزر با شدت کم، به‌مرورزمان تفکیک مولکول‌ها باعث تغییر رنگ در آن می‌شود. این مطلوب‌ترین اثر دستگاه فایبر لیزری است و می‌تواند بدون استفاده از افزودنی یا کاهش سطح ماده پایه، یک کنتراست رنگی بالا ایجاد کند.

 

مزایای دستگاه فایبر

دستگاه فایبر توانایی خوبی در مارکینگ و حکاکی سطوح مختلف از خود نشان داده است و این باعث شده است که استفاده از دستگاه هرروز فراگیرتر شود. دستگاه فایبر قابلیت‌های متنوعی دارد.

 • ماندگاری بالا : فعالیت مکانیکی کمتری نسبت به سایر رقبای خود دارد. این موضوع باعث می‌شود که قطعات ساییدگی کمتری داشته باشند و طول عمر دستگاه بالاتر رود.
 • دقت و صحت بالا : استفاده از فیبرهای نوری باعث شده است که اشعه لیزر دستگاه فایبر نسبت به سایر دستگاه‌ها قطر کمتری داشته باشد.
 • قابلیت کار بر روی مواد مختلف : دستگاه فایبر قابلیت کار بر روی متریال‌های فلزی و غیرفلزی را دارد و این باعث می‌شود حوزه عملکردی دستگاه بسیار وسیع باشد. در ضمن حساسیت بالای دستگاه امکان استفاده از آن در صنایعی مانند هوافضا و کامپیوتری فراهم کرده است.
 • سرعت بالا در حکاکی : سرعت بالای آن در برش و حکاکی سطوح مختلف است. اشعه لیزر توان بالایی دارد و می‌تواند مواد مختلف را بدون مشکل برش دهد.
 • قابلیت تنظیم شدت اشعه لیزر: اشعه لیزر در دستگاه فایبر قابل تنظیم است و این بدین معنی است که برای مواد مختلف می‌توان از قدرت اشعه مختلف استفاده کرد.
 • عدم نیاز به چیلر خنک‌کننده و صرفه‌جویی در مصرف انرژی : دستگاه لیزر فایبر داغ نمی‌کند و نیازی به چیلر خنک‌کننده ندارد. این موضوع باعث می‌شود که انرژی کمتری توسط دستگاه مصرف شود و دستگاه نیز ازلحاظ مصرف انرژی در سطح قابل قبولی باشد.

 

صنایعی که در آنها از دستگاه فایبر مارکینگ استفاده می شود :

 • در صنعت تبلیغات و تابلوسازی جهت ساخت مدل های مختلف پلاک حک تصویرها
 • در صنایع نطامی جهت حکاکی بر روی قطعات حساس
 • صنعت پزشکی
 • قطعه های یدکی و حک شماره و سریال در کل صنایع خودرو سازی کشتی
 • در صنعت طلا و جواهر جهت حک و برش انواع تصویر بر روی پلاک طلا
 • صنایع تبلیغات برای حک کردن برند بر روی انواع هدایا از جمله سررسید خودکار جاکلیدی…
 • شیرآلات یراق آلات بلبرینگ و کابل برای حک شماره سریال و برند
 • محصولات کامپیوتر و موبایل
 • صنایع ساعت
 • برای بسته بندی انواع محصولات و هزاران کاربرد دیگر